Gala Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego odbyła się dziś w Auli Nicolai. Uroczyste wydarzenie było połączone z koncertem Katarzyny Dąbrowskiej.
Pomoc i wsparcie to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie możemy dać innym – powiedziała przed laty Anne Frank. Z pewnością bohaterowie dzisiejszej gali tę maksymę nie tylko dobrze znają ale również jest ona dla nich drogowskazem.
W tym roku do zaszczytnego grona odznaczonych tytułem Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego dołączyli: Krzysztof Kołodziejczyk, dla którego wnioskodawcą honorowego wyróżnienia byli: burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzata Więckowska oraz Stowarzyszenie Amicus Homin.
Tytułem tym wyróżniono też przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Chorych – Hospicjum im. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. W tym przypadku o nagrodę wnioskowali przedstawiciele Szpitala Powiatowego w Bochni.
Krzysztof Kołodziejczyk – społecznik, działacz na rzecz osób z niepełnosprawnościami i osób które niezależnie od siebie znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, radny powiatowy trzech kadencji od 2006 roku do 2018 reprezentujący mieszkańców Miasta i Gminy Nowy Wiśnicz, członek Rady Społecznej Szpitala Powiatowego w Bochni i Powiatowej Rady Rynku Pracy. Inicjator i pomysłodawca budowy Zakładu Opiekuńczo Leczniczego wraz z hospicjum stacjonarny w Bochni.
Sprawny organizator, przedsiębiorca oraz filantrop.
Będąc powiatowym radnym przekazywał co miesięcznie swoją dietę m.in. podopiecznym Warsztatów Terapii Zajęciowych, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni i dla dzieciaków z domu dziecka. Wspierał i nadal wspiera kluby sportowe, parafie, lokalne stowarzyszenia czy ochotnicze straże pożarne i wiele, wiele innych instytucji i organizacji.
Od 2006 roku wspólnie z małżonką organizuje bardzo popularne i wyczekiwane bale karnawałowe dla osób z niepełnosprawnościami nie tylko z Bocheńszczyzny, ale i całej Małopolski. Organizuje również wigilie dla osób ubogich i samotnych.
Życzliwość, wrażliwość i gotowość do pomocy osobom potrzebującym wyróżnia go w społeczności naszego powiatu. Aktywność charytatywna i samorządowa jest dla niego bardzo ważna. Sprawy osób potrzebujących zawsze były bliskie jego sercu, dlatego wielokrotnie bronił ich interesów wyrażając swój sprzeciw przeciwko planom pomniejszania środków przeznaczonych na działalność osób z niepełno sprawnościami, czy też w sytuacjach, gdy ważyły się losy funkcjonowania placówek terapeutycznych. Panu Krzysztofowi nie jest obojętny los drugiego człowieka, o czym świadczy działalność filantropijna na rzecz osób wymagających szczególnej troski i opieki. W swoich działaniach kieruje się zasadą niesienia bezinteresownej pomocy osobom, które tej pomocy potrzebują.
Podczas gdy, za naszymi granicami wybuchła wojna, fala uchodźców uciekając przed terrorem dotarła na Bocheńszczyznę. Pan Krzysztof był jedną z pierwszych osób, przedsiębiorców który udzielił wsparcia i schronienia grupie kobiet i dzieci. Bezinteresownie zapewnił im dach nad głową, wyżywienie i opiekę.
Za swoją działalność wielokrotnie nagradzany m.in. nagrodą Amicus Hominum w kategorii działalność filantropijna.
Towarzystwo Przyjaciół Chorych – Hospicjum im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Bochni. Jego działalność opiera się w dużej mierze na wolontariacie, zapewniając Domową Opiekę Paliatywną, czyli opiekę w domu pacjenta przy współdziałaniu rodziny i bliskich chorego.
Wizyty domowe są realizowane przez: pielęgniarki, lekarza, fizjoterapeutę czy psychologa w zależności od potrzeb. Specjaliści odwiedzają podopiecznych, pomagają bliskim, którzy sprawują całodobową opiekę nad chorym lub w przypadku ich braku pomagają choremu w pielęgnacji oraz codziennych czynnościach. Czasem jest to po prostu chwila rozmowy z osobą samotną.
Działalność hospicjum jest ogromnym wsparciem i pomocą dla cierpiących pacjentów i ich rodzin, niosąc pomoc najbardziej potrzebującym, którzy zmagają się z postępującą, często nieuleczalną chorobą i narastającym bólem. Służy chorym w ostatnich chwilach życia, jak również wspiera rodziny w trudnym okresie odchodzenia bliskiej osoby. Czyni wszystko, aby ostatni okres życia pacjenta był jak najbardziej wartościowy i godny.
Wolontariusze i Pracownicy mierzą się niejednokrotnie z najbardziej przejmującymi dramatami, jeśli chodzi o życie w starości, w chorobie, czy w biedzie. Dlatego działania podejmowane przez Towarzystwo są szczególnie ważne, urastają do rangi symbolu i są inspiracją dla innych.
Bene Meritus to idea mająca na celu zaprezentowanie szerokiemu gremium dobrych, szlachetnych i godnych naśladowania ludzi oraz instytucji. To nagroda wyjątkowa, przyznawana od 2003 roku w uznaniu zasług wniesionych w rozwój Ziemi Bocheńskiej.
Decyzję o wręczeniu odznaczenia podejmuje Kapituła powołana przez Radę Powiatu w Bochni. W skład Kapituły wchodzą osoby uhonorowane w latach ubiegłych i radni powiatu bocheńskiego.
Osoby uhonorowane otrzymują statuetkę wykonaną z bryły solnej pochodzącej z bocheńskiej kopalni. A jej autorem jest artysta, malarz, rzeźbiarz Mirosław Malaca.
Bene Meritus czyli dobrze czyniący to wyróżnienie, które przyznano 29 osobom i instytucjom, reprezentującym szerokie spektrum działalności społecznej, kulturalnej, sportowej czy gospodarczej.
Do tej pory to zaszczytne wyróżnienie otrzymali:
śp. Janusz Kulig – wyróżnienie otrzymał w 2003, wybitny kierowca rajdowy, trzykrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych, dwukrotny wicemistrz Polski oraz wicemistrz Europy.
Śp. Ludwik Węgrzyn – wyróżnienie otrzymał w 2003, prawnik, polityk i samorządowiec. Pełnił funkcję Prezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich, Starosty Bocheńskiego, długoletni członek Europejskiego Komitetu Regionów.
Zdzisława Gnoińska – wyróżnienie otrzymała w 2005, wybitna pedagog, wieloletnia nauczycielka Zespołu Szkół Ogólnokształcących, szczycąca się wypromowaniem wielu olimpijczyków, prezes bocheńskiego oddziału ZNP.
Ludmiła Gut – wyróżnienie otrzymała w 2006 r., bibliotekoznawca, bibliotekarz, wieloletnia dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Wiktora w Bochni.
Jan Flasza- wyróżnienie otrzymał w 2006 r. , wieloletni dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, autor licznych, ważnych wystaw, zrealizowanych w podległej sobie placówce oraz autor wielu publikacji o ziemi bocheńskiej, jej tradycji, kulturze i historii. Honorowy Ambasador Królewsko – Górniczego Miasta Bochnia
śp. Anna Łękawa – wyróżnienie otrzymała w 2008 r., poetka i malarka ludowa z Łąkty Górnej, działaczka na rzecz kultury ludowej. Swoje twórcze pasje dzieliła miedzy malowanie obrazów i pisanie wierszy.
Prof. Czesław Dźwigaj – wyróżnienie otrzymał w 2008 r., artysta rzeźbiarz, kierownik Pracowni Rzeźby w Ceramice Akademii Sztuk Pięknych w latach 1994-2011. Wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. W dorobku ma zaprojektowanych i wykonanych kilkadziesiąt pomników, ponad 40 monumentalnych drzwi ze spiżu, ponad sto witraży oraz liczne małe formy rzeźbiarskie i ponad sześćset medali i plakiet.
Adam Sosnowiec – wyróżnienie otrzymał w 2009 r., wieloletni prezes zarządu Społem Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Bochni, ojciec sukcesu Spółdzielni, która w świetnej kondycji przeszła transformację ustrojową.
Piotr Janeczek – wyróżnienie otrzymał w 2009 r., od lat związany z branżą hutniczą, od 1992 r. prezes zarządu Stalprodukt SA, największego ośrodka przemysłowego Ziemi Bocheńskiej. Honorowy Ambasador Królewsko – Górniczego Miasta Bochnia.
ks. Stanisław Jachym – wyróżnienie otrzymał w 2011 r., aktywnie uczestniczy w życiu społeczno – kulturalnym regionu bocheńskiego. Jest inicjatorem wielu przedsięwzięć wychowawczych, sportowych -prowadzi żeńską młodzieżową drużynę piłkarską Naprzód Sobolów, jak również kulturalnych i inwestycyjnych.
śp. Jan Czesak – wyróżnienie otrzymał w 2012 r., były dyrektor Okręgu Centralni Spółdzielni Ogrodniczych w Krakowie, który przyczynił się do powstania zakładu przetwórstwa owocowo¬warzywnego Zamvinex w Łąkcie Górnej. Przewodniczący Rady Nadzorczej Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Zaangażowany w rozwój bankowości spółdzielczej, łącząc zawodowe pasje z kulturalnymi, za jego przyczyną powstała jedyna w Polsce działająca przy banku galeria malarstwa.
Marek Rudnik – wyróżnienie otrzymał w 2013 r, wieloletni komendant powiatowy policji w Bochni. Jego postawa, zaangażowanie i profesjonalizm przyczyniły się do sprawnej organizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom naszego powiatu, oraz budowania dobrego wizerunku i prestiżu Komendy Powiatowej Policji w Bochni.
Eleonora Chmielarska – wyróżnienie otrzymała w 2015 r., wielka propagatorka zdrowego stylu życia. Osoba o ogromnej wrażliwości, bezinteresownej życzliwości i oddaniu na rzecz edukacji młodego pokolenia. Przez wiele lat kształtowała właściwe postawy moralne i patriotyczne, uczyła szacunku do dziedzictwa i tradycji oraz wzbudzała w młodym pokoleniu zainteresowanie ekologią i sztuką.
śp. Leopold Grabowski – wyróżnienie otrzymał w 2015 r., wieloletni naczelnik gminy Żegocina, Przewodniczący Rady Powiatu w Bochni. Był społecznikiem z pasją realizowaną m.in. w strażackim ruchu ochotniczym.
Halina Mucha– wyróżnienie otrzymała w 2018 r. Jej dewiza życiowa to pomoc drugiemu człowiekowi. Wieloletnia przewodnicząca Bocheńskiego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, gdzie prowadzi wielostronną działalność, przede wszystkim w zakresie podnoszenia wartości duchowych wśród mieszkańców jak również edukacji w wielu dziedzinach wiedzy. Za swoje zasługi wielokrotnie wyróżniana i nagradzana.
Ks. Jan Nowakowski – wyróżnienie otrzymała w 2018 r. Ksiądz Jan to osoba która, obejmuje troską ludzi, znajdujących się w potrzebie. Cząstkę własnego życia poświęcił ludziom chorym, niepełnosprawnym i starszym. Przez prawie pół wieku związany z Bocheńszczyzną. Wieloletni proboszcz Parafii św. Pawła Apostoła w Bochni. Inicjator budowy przedszkola parafialnego, pomnika dziecka utraconego na cmentarzu Św. Rozalii. Przy zaangażowaniu księdza powstała świetlica profilaktyczno – wychowawcza, obecnie działający klub sportowy Pawełki, skupiający dzieci i młodzież z ubogich rodzin. Wyróżniony tytułem Kapelana Jego Świątobliwości, Kanonika Honorowego Kapituły Katedralnej w Tarnowie oraz Ambasadora Królewsko – Górniczego Miasta Bochnia.
Krzysztof Kokoszka – wyróżnienie otrzymała w 2018 r. społecznik, strażak, wiceprezes zarządu powiatowego OSP, wieloletni komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni. Działacz na rzecz ochrony przeciwpożarowej, współpracy międzynarodowej i ochrony środowiska. Pomysłodawca i inicjator powstania serii książek poświęconych historii straży pożarnej oraz współpracy ze strażakami z niemieckiego powiatu Saarlouis. Odznaczony Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.
śp. Stanisław Kobiela – honorowe wyróżnienie otrzymał w 2019 r. prawnik, historyk, autor wielu publikacji m.in. na temat Bochni. Lokalny patriota, człowiek niezwykłej kultury i skromności. Pasjonat i badacz historii regionalnej, długoletni pracownik Kopalni Soli w Bochni, wieloletni prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Za działalność regionalną otrzymał nagrodę im. Władysława Orkana, a Minister Energii za zasługi dla górnictwa przyznał mu stopień Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego.
śp. Michalina Pięchowa – honorowe wyróżnienie otrzymała w 2021, nauczycielka i znakomita pedagog, pisarka i malarka. Wychowała kilkadziesiąt roczników. Prowadziła praktyki pedagogiczne dla studentów. Jej zapał edukacyjny wyrażał się również w bogactwie pracy pozalekcyjnej. Aktywizując uczniów do różnych form pogłębiania wiedzy i umiejętności językowych, organizowała sesje literackie i poranki poetyckie. Nagrodzona Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Siostry Dominikanki ze Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika które reprezentuje Matka Aleksandra Zaręba OP, ze szczególnym uwzględnieniem: Siostry Nereuszy Eweliny Daczkowskiej OP, Siostry Fidelii Klaudii Kantor OP, Siostry Oliwii Anny Karoliny Miller OP, Siostry Anity Małgorzaty Frat OP, Siostry Tadeuszy Heleny Frąckiewicz OP, Siostry Kingi Kariny Danowskiej OP, Siostry Julietty Małgorzaty Homa OP, Siostry Joachimy Małgorzaty Celińskiej OP, Siostry Marii Żądło OP oraz Siostry Vianney Anny Skóra OP honorowe wyróżnienie otrzymały w 2021. Tuż przed Wielkanocą w 2020 roku wirusem Covid-19 zaraziło się 49 podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej w Bochni. Nieliczni zdrowi pracownicy pracowali ponad siły. W piątek na apel Starosty Bocheńskiego o pomoc to właśnie siostry ze Zgromadzenia św. Dominika wyciągnęły do najbardziej potrzebujących swą pomocną dłoń. Ich posługa i misja trwała 3 tygodnie. W tym czasie zajmowały się między innymi: karmieniem, utrzymaniem higieny pensjonariuszy, sprzątaniem, dezynfekcją, ale przede wszystkim były dla podopiecznych podporą i wsparciem w tych trudnych chwilach. Za ten gest siostry dominikankami otrzymały Nagrodę TotusTuus 2000 – tzw. katolickiego Nobla, przyznawanego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w ramach Dnia Papieskiego.
Ksiądz Piotr Dydo-Rożniecki honorowe wyróżnienie otrzymał w 2021, Ks. Piotr to człowiek o wielkim sercu, który od 2018 roku przebywa na misjach w Kazachstanie. W marcu zeszłego roku przyleciał do Polski, aby wyrobić nową wizę. Z powodu pandemii nie mógł wrócić na misję do Kazachstanu. Pospieszył wówczas z pomocą podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Bochni, którzy borykali się z zakażeniami Covid19 niósł pomoc osobom chorym z narażeniem własnego zdrowia i życia. Wraz z siostrami dominikankami wypełniał ewangeliczne przykazanie „miłości bliźniego”. Za swoją posługę w DPS-ie w Bochni wraz z siostrami dominikankami otrzymał Nagrodę TotusTuus 2000 – tzw. katolickiego Nobla, przyznawanego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w ramach Dnia Papieskiego.
Wśród wyróżnionych są też organizacje, stowarzyszenia, instytucje czy zakłady pracy,:
Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia – wyróżnienie otrzymało w 2008 r., powstało w 1995 r. na bazie najstarszej w Polsce kopalni soli w Bochni.
Cech Rzemiosł Różnych wyróżnienie otrzymał w 2008 r. , wniósł wiele zasług w rozwój przedsiębiorczości na Ziemi Bocheńskiej. Zakresem działalności tej organizacji i jest ochrona praw l reprezentowanie interesów członków wobec organów władzy i administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, sądów, urzędów i instytucji. Cech prowadzi na rzecz członków działalność społeczno – organizacyjną, socjalną oraz gospodarczą. Jako organizacja pracuje nad utrwaleniem więzi środowiskowej i postaw zgodnych z zasadami etyki oraz godności zawodowej.
Chłopięcy Chór Pueri Cantores Sancti Nicolai wyróżnienie otrzymał w 2008 r., jest zespołem śpiewaków-amatorów, promujących kulturę muzyczną i śpiew liturgiczny. Powstał przy Sanktuarium Maryjnym -Bazylice Św. Mikołaja w Bochni w roku 1987 z inicjatywy Ks. Stanisława Adamczyka, który do dzisiaj jest jego dyrygentem. Chór zrzesza ponad 100-u członków. Na co dzień śpiewa podczas uroczystości kościelnych. Zespół ma na swoim koncie kilkanaście nagranych płyt oraz nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji. Promuje Powiat Bocheński poprzez kulturę muzyczną i śpiew liturgiczny nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Chór zrzeszony jest w Krajowej i Światowej Federacji Pueri Cantores.
Ochotnicze Straże Pożarne z terenu powiatu bocheńskiego wyróżnienie otrzymały w 2011 r. Strażacy-ochotnicy, na równi ze swoimi kolegami z zawodowej straży pożarnej ratują życie i majątek ludzki w pożarach, wypadkach drogowych, katastrofach chemicznych, budowlanych i w każdym innym zagrożeniu.
Orkiestra Dęta Grobla wyróżnienie otrzymała w 2012 r., powstała z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w listopadzie 1935 roku. Od wielu lat znajduje się w czołówce najlepszych w Polsce orkiestr dętych. Zespół kładzie szczególny nacisk na edukację muzyczną dzieci i młodzieży Powiatu Bocheńskiego. Główne kierunki działalności orkiestry to koncerty, konkursy i festiwale na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Orkiestra koncertowała również za granicą, W ciągu ostatnich 30 lat zespół wziął udział w ponad 100 konkursach orkiestr dętych, zajmując na nich czołowe miejsca, promując jednocześnie Powiat Bocheński oraz gminę Drwinia.
I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Bochni wyróżnienie otrzymało w 2017 r.
Tradycje szkoły sięgają 1817 roku. Placówka wydała wielu wybitnych absolwentów. Wielu z nich odcisnęło wyraźne piętno w polskiej (i nie tylko polskiej) kulturze, sztuce, nauce, a także polityce. Ich postawy i wiedzę budowali wspaniali nauczyciele, bez których pasji i talentów pedagogicznych nie byłoby sukcesu tych pierwszych. Nie sposób wymienić wszystkich zasłużonych i wybitnych profesorów i absolwentów szkoły ale warto kilku w tym m.in. Żuławski, Gadowski, Stasiak, Kiernik, czy Samlicki. To miejsce, które zarówno wcześniej jak i obecnie, oddziałuje na życie umysłowe miasta. Jest ośrodkiem inicjującym rozmaite formy aktywności artystycznej, naukowej i społecznej. Tu rodzą się inicjatywy, które później niejednokrotnie są implementowane na gruncie miejskim.
Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu wyróżnienie otrzymało w 2017 r.
W zabytkowych murach, przesiąkniętych historią, w których panuje niepowtarzalny klimat, młodzi absolwenci mogą się kształcić w kilku specjalizacjach. Co roku na przełomie maja i czerwca organizowana jest wystawa prezentująca dorobek uczniów i nauczycieli. Absolwenci liceum biorą udział w licznych przeglądach, plenerach i konkursach organizowanych przez Ministerstwo Kultury oraz inne instytucje, a ich prace prezentowane są na wystawach i pokazach w muzeach i galeriach zarówno w kraju jak i za granicą. Wielu absolwentów plastyka wykłada obecnie na uczelniach wyższych. Do grona zacnych i znanych absolwentów zaliczyć należy m.in. prof. Czesława Dźwigaja, Łukasza Bogdana, Bogdana Cetwińskiego czy Elkę Ciępkę.
Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Bochni wyróżnienie otrzymał w 2019 r
To największa szkoła Powiatu Bocheńskiego. która od 130 lat kształci i przygotowuje wykwalifikowanych pracowników dla lokalnego rynku pracy. Od początku istnienia dąży do wielostronnego rozwoju uczniów ich talentów i zainteresowań. Szkoła kształci na wysokim poziomie. Integruje rodziców wokół wspólnej koncepcji wychowania dzieci. Jest znaczącym elementem środowiska lokalnego. „Mechanik” jest szkołą mającą własny charakter, dający szerokie możliwości zdobywania kompetencji zawodowych.
Nie fair
26 czerwca 2023 godzina 22:38
Impreza powiatowa a burmiszcz się znowu załapał i fotka na tle darmowego rosołku hehe
Anonim
27 czerwca 2023 godzina 13:25
Jaki z ciebie kretyn!!!!!!masakra
Endrju
28 czerwca 2023 godzina 12:26
Urzedasy cisza
Ola
27 czerwca 2023 godzina 13:26
Brakuje mi jednego nazwiska Dr Kani .Człowieka oddanego drugiemu człowiekowi .
JAN
27 czerwca 2023 godzina 09:24
PAN POSEŁ ZNOWU NA IMPREZIE