40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego stała się okazją do przygotowania inscenizacji nawiązującej do wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Zadania tego podjęli się przedstawiciele Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej kierowanego przez Zofię Sitko.
11 grudnia na bocheńskim Rynku odbędzie się inscenizacja demonstracji ulicznej, która zakończy się starciami z oddziałami milicji. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej nawiązuje do 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, która przypada dwa dni później – 13 grudnia. Inscenizacji towarzyszyć będzie otwarcie wystawy „Stan wojenny 1981–1983”.
W inscenizacji weźmie udział kilkadziesiąt osób. Rozpoczęcie wydarzenia o godz. 14.00.
Inscenizacja nie będzie przedstawiać wydarzeń stricte z Bochni, ale nawiązywać będzie do licznych aktów przemocy służb milicyjnych wobec protestujących w innych miastach w Polsce w czasie stanu wojennego. Jej celem jest przybliżenie historii i ukazanie, szczególnie młodym ludziom, nie pamiętającym tego czasu, że stan wojenny, to nie tylko puste półki, żywność na kartki i brak „Teleranka”, ale przede wszystkim brutalne pacyfikacje strajków i protestów, odbieranie wolności słowa i zgromadzeń, śmierć kilkudziesięciu osób i internowanie ponad 10 tysięcy działaczy „Solidarniści”.
Organizatorzy informują, że ze względu na specyfikę przedstawienia nie jest ono rekomendowane dla dzieci poniżej 10 roku życia.
Realizacja przedsięwzięcia finansowana jest przez Województwo Małopolskie, Powiat Bocheński, Miasto Bochnia oraz firmę Stalprodukt.
O godz. 13.45 natomiast nastąpi otwarcie wystawy „Stan wojenny 1981–1983”.
Wystawa elementarna, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.
Fotografie pochodzą ze zbiorów krajowych i zagranicznych, m.in.: Archiwum Confédération française démocratique du travail, Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Archiwum IPN.