Wydarzenia

Jest szansa, że wkrótce ruszy przebudowa domu czteroosobowej rodziny z Woli Nieszkowskiej

Fot. Małgorzata Barczyk z urzędnikami gminy Bochnia Sławomirą Fąfrowicz-Kołcz i Tomaszem Ferencem

10-letni Bartuś i rok młodszy Pawełek z Woli Nieszkowskiej będą mieć w końcu w swoim domu łazienkę. Do bocheńskiego starostwa wpłynął projekt przebudowy ich domu. Dokumentację przygotowali urzędnicy gminy Bochnia. Pracowali nad nią po godzinach. Projekt opracowali bezpłatnie.

Chłopcy razem z mamą i starszą siostrą mieszkają w starym, zniszczonym budynku. W domu nie ma łazienki ani ubikacji. Jest za to wilgoć, grzyb i nieszczelne okna. Na remont pani Małgorzata nie ma szans. Rodzinę utrzymuje bowiem z zasiłku pielęgnacyjnego, niewielkich alimentów. Do pracy iść nie może, bo młodszy z chłopców cierpi na nowotwór kory nadnercza. Bartuś wymaga całodobowej opieki.

Jest szansa, że los rodziny się odmieni. I to już niebawem. Znaleźli się bowiem ludzie, którzy chcą pomóc w remoncie domu i przekazaniu niezbędnych materiałów budowlanych. Wszystko to po apelu, który ukazał się na Facebooku.

Firma Jana Biela z Nowego Sącza zadeklarowała się społecznie wybudować szambo i wykonać instalację CO oraz wodno-kanalizacyjną. Od bocheńskiego przedsiębiorcy Tomasza Gazdy rodzina ma obiecany piec do centralnego ogrzewania. Do Woli Nieszkowskiej trafiło już drewno na więźbę dachową, które załatwił Wojciech Cholewa. Za jego sprawą rodzina otrzymała płytki do największego z odnawianych pomieszczeń. Monika Górka z DDD Dobre Dla Domu w Brzesku ufundowała panele i listwy do wszystkich pokoi, a także drzwi wejściowe i dwie sztuki drzwi wewnętrznych. Obiecane są też okna, trwają rozmowy nad pozyskaniem blacho-dachówki, która zastąpi obecne pokrycie. Od Jarosława Bizona rodzina dostała też kaloryfery.

Pani Małgorzata znalazła także ogromne wsparcie w samorządzie Gminy Bochnia. Urzędnicy bezpłatnie opracowali bowiem całą dokumentację projektową. Projekt architektoniczny przygotowali: Sławomira Fąfrowicz-Kołcz, Tomasz Ferenc, Robert Duch. Za geologię odpowiedzialny był Jakub Zając, instalacje sanitarne – Krzysztof Bielczyk i elektryczne Krzysztof Janusz. Architektoniczną część przygotował natomiast znany bocheński architekt Adam Kobiela.

– Długo pracowaliśmy nad tym, bo bardzo zależało nam, by maksymalnie wykorzystać każdy fragment budynku i tak go przeprojektować by, jak najlepiej służył rodzinie – tłumaczy Tomasz Ferenc z UG w Bochni.

Gotowy projekt budowlany trafił już do Starostwa Powiatowego w Bochni. – Jestem w szoku, jak na to wszystko patrzę. Moje marzenia, które jeszcze niedawno były kompletnie nierealne, zaczynają nabierać konkretnych rozmiarów. Mamy szansę na prawdziwy dom – mówi Małgorzata Barczyk.

Rodzinę nadal można wesprzeć wpłacając fundusze na specjalnie utworzone subkonto przy Fundacji Auxilium: Alior Bank: 56 2490 0005 0000 4600 6418 4027.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra