Zdrowie

Bochnia. Badanie ECPW jest już wykonywane w bocheńskim szpitalu

fot. SP ZOZ w Bochni


Jeszcze do niedawna pacjenci, którzy wymagali badania ECPW, czyli endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej, musieli być przewożeni do Krakowa, w tej chwili badanie diagnostyczno-lecznicze dróg żółciowych jest wykonywane na miejscu w Pracowni Endoskopii bocheńskiego szpitala.

– To zdecydowanie ułatwia nam prace i szybciej pozwala zdiagnozować pacjenta, a o to przecież przede wszystkim chodzi – mówi dr n. med. Łukasz Strzępek kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Urazowej z Pododdziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej bocheńskiego szpitala.

Badanie ECPW, które jest skuteczną metodą diagnostyczną pozwalającą rozpoznać choroby trzustki, pęcherzyka żółciowego i wątroby jest jednym z wielu wykonywanych w uruchomionej kilka miesięcy temu pracowni.

Nowa Endoskopia to nie tylko przestronne sale z toaletami dla pacjentów i nowoczesny sprzęt do diagnostyki to także zespół dobrych specjalistów.

– Systematycznie wykonujemy tu gastroskopie, kolonoskopie, a także endoskopowe zabiegi operacyjne – tłumaczy dr n. med. Łukasz Strzępek.

W pracowni wykonywane są także wszystkie zabiegi przewodu pokarmowego u pacjentów, którzy wymagają natychmiastowej pomocy, trafiających na SOR bocheńskiego szpitala.
Na planowane zabiegi pacjenci oczekują w kolejce. Ilość endoskopii i kolonoskopii  jest bowiem ograniczana kontraktem z NFZ.


Nie wykluczone jednak, że termin oczekiwania ten się skróci. Dr Strzępek chce bowiem realizować w Bochni także programy profilaktyczne, które ułatwią dostęp do tego typu diagnostyki.

( informacja prasowa SP ZOZ w Bochni)

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra