Wydarzenia

Trzciana. Pożar w kościele w Kierlikówce. Tym razem na szczęście skończyło się dobrze

Fot. OSP Trzciana

Najprawdopodobniej zwarcie instalacji elektrycznej  było przyczyną  pożaru, jaki wybuchł na strychu kościoła w Kierlikówce gmina Trzciana. Do zdarzenia doszło dziś około godziny 9.30.

Dym wydobywający się z wieży kościoła zauważyły parafianki, które rano sprzątały świątynię. Kobiety  natychmiast zaalarmowały strażaków.  Pierwsi na miejscu byli ochotnicy z miejscowej OSP, zaraz potem do Kierlikówki dotarli druhowie z dwóch innych jednostek oraz zastępy z KP PSP w Bochni.

Działania strażaków polegały na podaniu prądu wody, a następnie  rozebraniu elementów ociepleniowych strychu. Konieczne było też ściągnięcie ciężkiego kościelnego żyrandola.

Strażacy ustalili wstępną przyczynę pożaru.

– Wszystko wskazuje na to, że elementy ociepleniowe stropu kościoła: płyty  wiórowe oraz  wata zapaliły się   od instalacji elektrycznej    – wylicza mł. bryg. Robert Cieśla, po. komendanta powiatowego KP PSP w Bochni

W akcji  gaśniczej wzięły udział trzy zastępy OSP z terenu gminy Trzciana: Kierlikówka, Kamionna i Trzciana, a także cztery z KP PSP w Bochni. Wykorzystano też  drabinę o wysokości 24 metrów.

Kościół parafialny w Kierlikówce został zbudowany w latach 1987-1992 wg projektu Anny Odrzywołek. Kamień węgielny poświęcił i wmurował 19 III 1989 r. bp Józef Gucwa, a konsekracji kościoła przewodniczył bp Józef Życiński 8 X 1992 r. Prezbiterium zostało zaprojektowane i wykonane przez Zygmunta Widełkę. Witraże zaprojektował Bolesław Szpecht, a wykonano je w Pracowni Witraży Zbigniewa Gustaba w 1993 r. w Krakowie.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Vistula
Akces
Góra