Wydarzenia

Brzesko. Rozmawiali o trudnym zawodzie pielęgniarki

konferencja o zdrowiu
Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem
Fot. Małgorzata Więcek-Cebula

„Zawód pielęgniarki i położnej – praca czy powołanie” to hasło, które przyświecało konferencji naukowej zorganizowanej w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. Spotkaniu,  które cieszyło się sporym zainteresowaniem towarzyszyła wystawa „Pielęgniarki w habitach. Żeńskie zgromadzenia zakonne w posłudze chorym”

Organizatorem wydarzenia, które cieszyło się dużym zainteresowaniem, była poseł Józefa Szczurek-Żelazko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie

– Chcieliśmy nie tylko ukłonić się pielęgniarkom i położnym, ale też wyrazić uznanie i podziękować im za pracę – mówiła poseł Józefa Szczurek-Żelazko dodając, że tegoroczne obchody Dnia Pielęgniarki i Położnej mają wyjątkowy charakter, wpisują się bowiem w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zbiegają się także z beatyfikacją Hanny Chrzanowskiej pionierki pielęgniarstwa społecznego i parafialnego, bliskiej współpracownicy kard. Karola Wojtyły.

Spotkanie było okazją do wyróżnienia najlepszych pielęgniarek. Odznaczenia, które wręczał wojewoda Józef Gawron i pani poseł Józefa Szczurek–Żelazko odebrały: Bożena Biernat, Urszula Buczek, Anna Kleszcz, Gabriela Opioła, Anna Wełna oraz dr Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz, Halina Brzęk, Danuta Różańska, Krystyna Jurek ¬ reprezentujące Szpital Powiatowy w Brzesku.

Konferencji towarzyszyły wykłady. O zakonnicach w pielęgniarstwie II RP mówiła prof. dr hab. Bożena Urbanek z Instytutu Historii Nauki PAN, nad tematem: „Pielęgniarka – nie siostra miłosierdzia?” pochyliła się dr n. med. Maria Zięba z Instytutu Nauk o Zdrowiu Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Lek. wet. Ubysz z Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie poruszyła zagadnienie postawy pielęgniarek wobec eutanazji.

Spotkanie wzbogacił program artystyczny przygotowany przez młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Brzesku.
Na zakończenie goście zwiedzali wystawę „Pielęgniarki w habitach. Żeńskie zgromadzenia zakonne w posłudze chorym”. Konferencja odbywała się pod honorowym Patronatem Ministra Zdrowia.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Vistula
Akces
Góra