Wydarzenia

Brzesko. Pracownicy IPN znaleźli szczątki, teraz badają, czy należą do partyzantów

Fot. IPN w Krakowie

Zakład Medycyny Sądowej w Krakowie zbada szczątki odnalezione przez pracowników IPN w Brzesku. Przez dwa dni przeszukiwali oni teren przy murze tamtejszego cmentarza parafialnego. Według świadków w tym miejscu zostali pochowani trzej partyzanci, którzy zginęli  w 1948 roku.

Chodzi o Mieczysława Pudełko ps. Skiba, Józefa Jachimka ps. Stalin i Józefa Sikorę. Wszyscy  trzej zginęli 28 grudnia 1948 r. na pograniczu wsi Zdarzec i Zabawa, w zasadzce zorganizowanej przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Według świadków, do których dotarli  pracownicy IPN zwłoki przedstawicieli antykomunistycznego oddziału partyzanckiego powiązanego z Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość, zostały przewiezione do Brzeska. Po kilku dniach zakopano je w dole przy murze cmentarnym – obok nieistniejącej już kostnicy.

W tym miejscu przez dwa dni specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej przekopywali ziemię. Znalezione szczątki nie wskazały jednoznacznie, że to poszukiwani partyzanci.  Wyjaśni to dopiero badanie w Zakładzie Medycyny Sądowej.

Wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec działań w Brzesku. Pracownicy IPN mają  przekopać  ziemię jeszcze głębiej niż do tej pory. Z informacji, do których dotarli wynika bowiem, że partyzanci byli pochowani jeden na drugim.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra