Kultura

Bochnia. Zaplanuj drugi weekend września na zwiedzanie zabytków Bocheńszczyzny

Powiat bocheński jest pełny zabytków
Fot. Małgorzata Więcek-Cebula

Ponad 40 miejsc będzie można zwiedzić bezpłatnie w ramach „Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego”, który zaplanowano na 8 i 9 września. W tym roku imprezie odbywającej się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przyświeca hasło „Niepodległa dla wszystkich”.

– Te dwa dni spędzone w powiecie bocheńskim to czas na odkrywanie naszych wspólnych korzeni, poznanie tego, co nas otacza, a na co nie zawsze na co dzień mamy czas popatrzeć, oczywiście ta impreza ma również wymiar turystyczny, z roku na rok odwiedza nas coraz więcej osób z zewnątrz – mówi Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

W ramach weekendu przygotowane są atrakcje dla różnych grup odbiorców. Jednym organizatorzy starają się przybliżyć dobra kultury i sztuki, innym proponują rowerową grę terenową, której uczestnicy poznają legendę o zbóju Szycie, czy też warsztaty kulinarne oparte na książce kucharskiej i kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego, czyli przez żołądek do serca i historii.

Sympatykom spacerów organizatorzy imprezy proponują poznanie szlaku króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, spacer po Nowym Wiśniczu, czy na Kamienie Brodzińskiego.

Historię Cmentarzy Żydowskich podczas ‚Weekendu z zabytkami” przedstawi Iwona Zawidzka, podczas wycieczki na cmentarz w Bochni i w Wiśniczu, a śladami wojen światowych w powiecie bocheńskim można przejść pod opieką Piotra Rogozińskiego z Lokalnej Informacji Turystycznej w Cichawce.

Nie można zapomnieć też o Muzeum Stanisława Fischera w Bochni, Muzeum Motyli czy pięknych drewnianych kościołach, w których na turystów będą czekali przewodnicy.

Oczywiście już tradycyjnie weekend zakończy się koncertem, tym razem w parku Rodzinnym Uzbornia oraz całą masą atrakcji dla najmłodszych.

Wszystkie proponowane do zwiedzenia miejsca, a obecnie jest ich ponad 40, są urzekające, począwszy od skarbów architektury sakralnej, w tym unikatowych świątyń drewnianych, czy też wspaniałych dworków, nie wspominając już o zabytkach wpisanych na listę UNESCO. Dziedzictwo powiatu bocheńskiego jest naprawdę ogromne i ten weekend pozwala połączyć je w jedną harmonijną całość.

Wstęp do muzeów i zwiedzanie zabytków będzie darmowe! Jedynym wyjątkiem jest Kopalnia Soli w Bochni, gdzie ustalony został 50-procentowy rabat na zjazdy.

 

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Vistula
Akces
Góra