Wydarzenia

Bochnia. Przy ul. Dominikańskiej będą się modlić i palić znicze

Fot. Patryk Salamon

W Niedzielę Palmową grupa mieszkańców Bochni chce oddać hołd osobom spoczywającym na dawnym cmentarzu przy ulicy Dominikańskiej. Akcja to także głośna forma sprzeciwu na zasypanie cmentarza bez wcześniejszej ekshumacji.

Informacja o akcji pojawiła się wczoraj na Fb, jako wydarzenie.

Ku pamięci przodków 

Autorzy akcji zwrócili uwagę, że z końcem roku 2018 w Bochni rozpoczęto prace związane z rewitalizacją śródmieścia. Wtedy też na ulicy Dominikańskiej, z którą sąsiaduje Muzeum im. Stanisława Fischera, niegdyś budynkiem klasztoru, odkryto ludzkie kości i fragmenty murów kościoła oo. dominikanów zburzonego po kasacie zakonu.

Obecność dominikanów na ziemi Bocheńskiej rozpoczyna się od 1375 roku i trwała nieprzerwanie do 1777 roku, kiedy to zostali przeniesieni do Jarosławia po kasacie klasztoru.

– Spotkanie to także sygnał dla miejskich włodarzy, że nie zgadzamy się na zasypanie cmentarza bez wcześniejszej ekshumacji – napisali inicjatorzy akcji

Widzimy się w Niedzielę Palmową 14 kwietnia o godzinie 18:00 – zachęcają pomysłodawcy spotkania – pod ogrodzeniem ulicy Dominikańskiej od ulicy Kościuszki. Prosimy o wzięcie ze sobą zniczy.

Uroczystość rozpocznie się, krótką przemową oraz modlitwą za zmarłych. Serdecznie zapraszamy wszystkich wrażliwych na historię naszego miasta oraz na pamięć o zmarłych już mieszkańcach Solnego Grodu.


Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra