Wybory 2018

Bochnia. Odpytujemy kandydatów na burmistrza Bochni. Zobacz, co ciekawego mówią: Kokoszka, Lysy, Kolawiński i Gondek

Dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi  zapytaliśmy czterech kandydatów na burmistrza Bochni o to: dlaczego kandydują, jakie są najpilniejsze inwestycje w Bochni,  jak rozwiążą konflikt na Smykowie, a także ile powinien zarabiać burmistrz Bochni?

 

KRZYSZTOF KOKOSZKA  kandydat PiS

Kandyduję, bo…

Zależy mi na umożliwieniu realizacji wielu nowatorskich rozwiązań proponowanych przez ludzi, którzy tak jak ja kochają Bochnię. Z wielką troską obserwuję stagnację i brak pomysłów na dalszy i oczekiwany przez mieszkańców rozwój naszego miasta. Czas na przyspieszenie. Potrzeba nam nowego i świeżego spojrzenia na sprawy Bochni, które nadadzą jej nowy impuls. Zawsze starałem się jednoczyć ludzi wokół jakiegoś celu i chciałbym to kontynuować także jako burmistrz. Chciałbym realizować swoje pomysły na Bochnię wspólnie z mieszkańcami i wspólnie z nimi urzeczywistniać ich marzenia o Bochni.

Jakie są trzy najpilniejsze inwestycje w mieście. Proszę podać skąd wziąć pieniądze na ich realizację?

W szczególności chciałbym doprowadzić do budowy przy dworcu kolejowym parkingu Park &Ride, a także parkingów w centrum Bochni, które po połączeniu z bezpłatną komunikacją miejska stworzyłyby część zintegrowanego systemu komunikacyjnego miasta. Za konieczne uważam także dokończenie budowy drogi, umownie zwanej „KN-II”, która połączy osiedle z drogą wylotową na Kraków. Chciałbym to zadanie, nazwane przez nasz komitet „KN-II+” rozszerzyć o dodatkowe miejsca parkingowe, dodatkowy zjazd do osiedla na wysokości pętli autobusowej oraz o zagospodarowanie zieleni wzdłuż drogi. Jako trzecie i równie ważne zadanie uważam budowę żłobka, to ułatwi rodzicom codzienne godzenie obowiązków zawodowych z wychowaniem swoich dzieci.To też znacznie odciąży wielu seniorów, którzy będą mieli szansę na aktywizację społeczną w klubach seniora, które chciałbym uruchomić. Jeśli chodzi o finansowanie tych zadań, to są środki unijne i programy rządowe, z których zamierzam skorzystać np. Program „Maluch Plus” oraz MRPO.

Jak pan rozwiążę problem Smykowa ? Spór mieszkańców tej części miasta z właścicielami sortowni odpadów

Trzeba stwierdzić stanowczo, że mieszkańcy Smykowa zasługują, by żyć w miejscu przyjaznym. Sami już wiele znieśli, sąsiadując z oczyszczalnią ścieków i nieczynnym już dziś wysypiskiem śmieci. Sprawa Smykowa powinna być dla wielu nauczką, jak ważne w pracy samorządowa są konsultacje z mieszkańcami i rzetelna informacja przed przystąpieniem do realizacji inwestycji, tym bardziej tych uciążliwych. Jeśli potwierdzi się, że w przypadku realizacji tej inwestycji doszło do nieprawidłowości, osoby za to odpowiedzialne powinny ponieść konsekwencje.

Ile powinien zarabiać burmistrz?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami decyzje w tej sprawie podejmuje rada miasta.

 

 

JERZY LYSY bezpartyjny kandydat KWW Jedność Narodu – Wspólnota.

Kandyduję,  bo…

… jest to reakcja na trwający od kilku lat marazm i niemożność urzędującej w Bochni od 8 lat władzy lokalnej. Dotyczy to głównych problemów miasta – komunikacyjnych, rewitalizacyjnych  i społecznych. Boli mnie także, że nie w pełni wykorzystywany jest bocheński kapitał – dobrze wykształceni ludzie oraz liczne walory naturalne miasta: historyczne, geograficzne itp. Z drugiej strony – to moja reakcja na  żenujące zabiegi kontrkandydatów obecnego burmistrza o pozyskanie partyjnych poparć – trampolin, które mają wynieść ich do władzy.

Jakie są trzy najpilniejsze  inwestycje w mieście. Proszę podać skąd wziąć pieniądze na ich realizację?

Po pierwsze:  2 parkingi – jeden w centrum miasta oraz drugi parking przy dworcu PKP. Finansowanie – pierwszego: z Regionalnego Programu Operacyjnego, drugiego także z dotacji unijnej (kiedyś miał już nawet promesę dotacyjną).

Po drugie:  obwodnica północno-zachodnia (tzw. KN-2) – dokończenie do ul. Brodzińskiego plus przygotowanie dokumentacji na jej przedłużenie nad torami PKP do ulic Partyzantów i Proszowskiej. Finansowanie – środki własne plus dotacja unijna, o którą można skutecznie walczyć bo inwestycja mieści się w kilku priorytetach unijnych.

Po trzecie:  nowa szkoła, przedszkole i żłobek – być może jako kompleks oświatowo-wychowawczy. Oprócz dotacji z RPO są na to jeszcze  dotacje krajowe no i 130 -milionowy budżet miasta. Podkreślam, że Bochnię stać, aby przygotować tę i pozostałe inwestycje ze środków własnych, będą wtedy większe szanse na dotację.

Jak  pan rozwiążę problem Smykowa ? Spór mieszkańców tej części miasta z właścicielami sortowni odpadów

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy zostały dopełnione wszystkie niezbędne procedury. Należy poczekać z odpowiedzią do zakończenia rzetelnej kontroli. Ale przypomnę, że już 2-krotnie poparłem mieszkańców Smykowa: jeszcze jako wójt skutecznie zabiegałem o zamknięcie pobliskiego, miejskiego wysypiska śmieci a później – gdy ówczesny burmistrz chciał Smyków „uszczęśliwić” słynną kompostownią.

Ile powinien zarabiać burmistrz?

W gminach miejskich i wiejskich – do 50 tys. mieszkańców – 3- krotna średnia krajowa tj. ok. 8 tys. netto, w miastach powyżej 100 tys. – 10 tys netto, w metropoliach jak np. Kraków 20 tys netto.

 

STEFAN KOLAWIŃSKI z KWW Bochniacy dla Bochni

Kandyduję,  bo…

Bochnia stoi u progu rewitalizacji centrum miasta. Sztandarowy projekt „Rynek OD-NOWA”, po przygotowaniu dokumentacji i zdobyciu zewnętrznego finansowania, wchodzi obecnie z fazę realizacji. Chciałbym mieć możliwość nadzoru nad tą ważną ekonomicznie i społecznie inwestycją. Chciałbym również dokończyć już rozpoczęte prace nad kolejnymi projektami, które zmienią oblicze naszego miasta na dziesiątki lat. Warto bowiem kontynuować ideę zrównoważonego rozwoju, gdzie obok silnego rozkwitu Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej inwestujemy w przestrzeń do życia mieszkańców i rozkwitu turystyki, budując tężnię solankową i przebudowując Rynek – serce miasta.

Jakie są trzy najpilniejsze  inwestycje w mieście. Proszę podać skąd wziąć pieniądze na ich realizację?

Kontynuacja rewitalizacji Rynku i Plant Salinarnych. Rynek otrzymał dofinansowanie zewnętrzne, Planty Salinarne to również koszt miasta i dofinansowanie zewnętrzne. Budowa mieszkań w ramach rządowego programu „mieszkanie plus” – koszt dla miasta to przekazanie gruntu. Budowa parkingów typu Smart w partnerstwie publiczno-prywatnym – koszt urządzeń partner, miasto dysponuje terenem.

Jak  pan rozwiążę problem Smykowa ? Spór mieszkańców tej części miasta z właścicielami sortowni odpadów

Obecnie nie docierają żadne informacje o dalszym konflikcie mieszkańców Smykowa z właścicielami sortowni. Jeżeli zajdzie taka potrzeba i któraś ze stron zgłosi takie oczekiwanie, miasto podejmie się roli mediatora.

Ile powinien zarabiać burmistrz?

Wynagrodzenie burmistrza ustala Rada Miasta na podstawie stosownego rozporządzenia i nie ma tu żadnej tajemnicy jaka to może być kwota.

 

ARTUR GONDEK z  KUKIZ’15

Kandyduję,  bo…

…wielu ludzi, których spotykałem, a którzy mieszkają w tym mieście ubolewa nad tym jak Bochnia powoli wygasa. Każdy, w tym ja, chce żeby Bochnia stała się miastem żywym i pełnym energii.

Jakie są trzy najpilniejsze  inwestycje w mieście. Proszę podać skąd wziąć pieniądze na ich realizację?

Taką inwestycją jest Park&Ride, pieniądze na ten cel można uzyskać z programu wojewódzkiego, który przeznaczył na ten cel 35 mln zł. Inwestycją w wizerunek miasta jest promocja lokalnego zespołu BKS, teraz otrzymuje on śmieszne dofinansowanie. Musimy przeznaczyć większe środki przez najbliższe 2-3 lata. Zespół będzie się rozwijał i uzyskiwał lepsze wyniki, a po tym czasie z łatwością znajdziemy sponsora, który zechce dofinansować klub. Musimy wyprowadzić drogę wojewódzką z centrum miasta, chcemy mieć miasto wolne od ruchu ciężarowego, dlatego połączymy ul. Partyzantów z powiatową oraz miejską Strefę Aktywności Gospodarczej.  Tu środki znajdziemy w programach unijnych przy wsparciu województwa.

Jak  pan rozwiążę problem Smykowa ? Spór mieszkańców tej części miasta z właścicielami sortowni odpadów

Obecne władze niestety podjęły już decyzję o ulokowaniu sortowni i nie można jej cofnąć, ale można zrobić wszystko by tym, którzy tam mieszkają umilić życie. Trzeba zrobić wszystko by zniwelować skutki powstania sortowni, np. poprzez zasadzenie naturalnych barier oraz zagospodarowanie terenów zielonych.

Ile powinien zarabiać burmistrz?

Widełki zarobków burmistrza, bez dodatków, wynoszą od 4500 do 6000 zł. Burmistrz Bochni powinien zarabiać w górnej granicy, czyli 5500-6000 pod warunkiem, że będzie spełniał dobrze swoją funkcję.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Przemo

    05 października godzina 18:12

    A może niech kandydaci odpowiedzą jaki mają pomysł na rozwiązanie wiecznie zakorkowanej ulicy Kazimierza Wielkiego. Ruch na ulicy Rzeźnickiej miał być testowo odwrócony. Co z drogą śródmiejską?. Co z toaletą publiczną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra