Wydarzenia

Bochnia. Możesz pomóc w powstaniu ogrodu sensorycznego w SOSz-W w Bochni

Jest duża szansa, że przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego powstanie ogród sensoryczny, czyli specjalnie zaprojektowany kompleks zieleni, który w sposób zintensyfikowany będzie oddziaływał na zmysły pozawzrokowe. To pierwsza tego typu inicjatywa w Bochni.

– Ogród to dla osób niepełnosprawnych znakomita forma terapii i edukacji. Korzystać z niego będą mogli nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale także uczestnicy warsztatów Terapii Zajęciowej, pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej… i  mieszkańcy. To będzie miejsce, gdzie można zregenerować swoje siły, osłabione przez wszechobecny pęd cywilizacyjny. Projekt powstał na bazie ogrodu w Muszynie, natomiast skala, ze względu na ograniczone środki finansowe będzie niewspółmiernie mniejsza  – mówi inicjatorka projektu, Teresa Jaszczyńska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni.

Warto dodać, że ważnym elementem edukacji uczniów w Szkole Przysposabiającej do pracy jest ogrodnictwo, więc projekt znakomicie wpisuje się w podstawę programową kształcenia specjalnego na ponadpodstawowym etapie edukacyjnym. – To będzie, mówiąc w przenośni, taki poligon szkoleniowy dla naszych uczniów. Utrzymanie zieleni wymaga wiele cierpliwości, pasji i zaangażowania. Jestem przekonana, że nasi uczniowie sprostają temu zadaniu dodaje pedagog szkolny, Jolanta Kwaśniowska.

Szansą na powstanie ogrodu jest zwycięstwo w projekcie sieci sklepów TESCO – głosować można do 17 lutego. Wystarczy zrobić zakupy, a otrzymany wraz z paragonem żeton wrzucić do kosza z napisem „Ogród naszą pasją” – projekt Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kropla Dobroci”, które wspiera działalność Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego.

Jak można przeczytać na stronie organizatora konkursu – oprócz bocheńskiej sieci TESCO (ul Proszowska 1, ul. Partyzantów 2 w Bochni) głosowanie odbywa się także w Kłaju i Niepołomicach.  

To nie pierwsza inicjatywa Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni, która wykracza poza działalność edukacyjna i rewalidacyjną. W maju ubiegłego roku w ośrodku otwarto grotę solną. Powstała też kawiarnia, którą w ramach zajęć z przysposobienia do pracy prowadzą uczniowie z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra