Wydarzenia

Bochnia. Będą podwyżki opłat za wywóz śmieci, ale dopiero od kwietnia

Fot. Patryk Salamon

Wszystko wskazuje na to, że Bochni nie ominie podwyżka opłat za śmieci. Konsorcjum firm odpowiedziane za wywóz odpadów BZUK i Ekombud wypowiedziało miastu trzyletnią umowę (podpisaną pod koniec 2017 roku). Sławomir Kołodziej prezes BZUK tłumaczy, że wywóz śmieci z miasta wg obowiązujących stawek jest nieopłacalny.

Jest to pokłosie drastycznego wzrostu kosztów odbioru śmieci w Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych, do których śmieci są dostarczane.

– W ubiegłym roku stawki przyjęcia odpadów wzrosły tam o ok. 35 proc. w tej chwili są jeszcze wyższe, ale to nie koniec, wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze drożej. W takiej sytuacji wywóz śmieci z miasta wg. przyjętych w umowie z miastem stawek stał się nieopłacalny. Nie mogę dopłacać, bo narażę firmę na utratę płynności finansowej – mówi Sławomir Kołodziej, prezes BZUK.

Nie bez znaczenia jest też wzrost ilości śmieci zmieszanych produkowanych przez mieszkańców Bochni. W 2016 r. było to 4,8 tys. ton śmieci, rok później już 5 tys. ton, a w minionym roku prawie 6 tys. ton.

Wypowiedziana przez konsorcjum firm umowa będzie obowiązywała do końca marca. W tym czasie stawki za wywóz śmieci się nie zmienią. Po 1 kwietnia na pewno jednak będzie drożej.

Jutro na temat wypowiedzianej umowy będą dyskutować radni komisji rewizyjnej RM w Bochni. Szykuje się gorąca dyskusja. Według przedstawicieli tej komisji prezes BZUK ewentualne podwyżki cen miał wkalkulowane w stawki ustalone w 2017 roku.

4 komentarze

4 Comments

 1. petent

  07 stycznia godzina 14:54

  Oczywiście, podwyżki cen na RIPOK były wkalkulowane w stawki opłat na następne lata i stąd zawyżona cena już w roku 2018 !!! Rozwiązać takich oferentów i zlecających którzy działają na szkodę mieszkańców i zmienić ustawodawstwo aby koszty były ponoszone również przez nieudolnych odbiorców śmieci !!!

 2. ZamowMariana.pl

  09 stycznia godzina 11:19

  Płynność finansowa to priorytet każdej firmy, a koszty prowadzenia działalności rosną. U mnie https://zamowmariana.pl/ na razie ceny wywozu gruzu, odpadów po budowie, szamba na poziomie z ubiegłego roku. I mam nadzieję, że tak pozostanie.

 3. Mieszkaniec

  14 marca godzina 10:13

  Doczekaliśmy się wzrostu cen o 266% za wywóz odpadów. Kogoś zdrowo…

 4. Mieszkaniec

  14 marca godzina 10:27

  Mamy wzrost o 266% . Brawo włodarze… z 288zl na rok za 4 os rodzinę na 768zl.Jeszcze raz brawo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra