Kultura

Lipnica Murowana. Dziś rusza 37. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”

Dwa dni  będzie trwał  zorganizowany już po raz 37. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”. Występy kolędników można zobaczyć w sali widowiskowej GDK w Lipnicy Murowanej.

W tym roku udział w przeglądzie zapowiedziało udział  23 grupy, które prezentować się będą z widowiskami: „Herody”, „Z Turoniem”, „Z Konikiem”, „Droby”, „Z gwiazdą”, „Z szopką lalkową”, „Z rajem”, „Pastuchy”.

Konkursowe prezentacje w czasie dwudniowego przedsięwzięcia oceniać będzie komisja w składzie: dr hab. Stanisław Węglarz – etnolog, Monika Dudek – etnolog, dr hab. Magdalena Szyndler – etnomuzykolog, folklorysta.

Dziś  przesłuchania konkursowe rozpoczną się od godziny 13-tej, a na scenie zaprezentują się grupy dziecięce oraz młodzieżowe. W przerwie podczas obrad jury z programem jasełkowym wystąpią przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Lipnicy Murowanej.

W niedzielę również od godziny 13-tej, występować będą dorosłe grupy kolędnicze. Po prezentacjach (w czasie obrad jury) zaplanowano koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Orkiestry Dętej z Lipnicy Dolnej oraz Zespołu Regionalnego „Górzanie” z Lipnicy Górnej.

Najlepsze grupy kolędnicze dziecięce i młodzieżowe delegowane będą na Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” do Podegrodzia, natomiast dorosłe grupy kolędnicze na 47 „Góralski Karnawał” Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych do Bukowiny Tatrzańskiej.

Honorowy patronat nad Przeglądem objęli: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Adam Korta – Starosta Bocheński, Tomasz Gromala – Wójt Gminy Lipnica Murowana.

Organizatorem wydarzenia jest Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, współorganizatorami Urząd Gminy w Lipnicy Murowanej oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej.

 

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra