Kultura

Bochnia. Wystawa, koncert i pasowanie nowych członków w Stowarzyszeniu Bochniaków

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się wczorajsze spotkanie w Domu Bochniaków, podczas którego otwarto wystawę „Olga Leopoldyna Stawecka – porucznik zakonnica z Bochni”. Wzbogacił je piękny koncert uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Bochni. Gościem specjalnym był Stanisław Maria Jankowski, znany krakowski historyk. Spotkanie było też okazją do włączenia w szeregi stowarzyszenia młodych mieszkańców Bochni.

Wystawa  zaprezentowana w Domu Bochniaków przybliża postać Leopoldyny Staweckiej, żyjącej w latach 1896-1933 bochnianki, która całe swoje życie podporządkowała idei walki o niepodległość Ojczyzny.

Uczestniczyła w działalności Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Była żołnierzem I Brygady Legionów Polskich, sanitariuszką, a potem brała udział w obronie Lwowa, Wilna i Warszawy jako legionistka Ochotniczej Legii Kobiet i dowódca Legii Wileńskiej, a potem Warszawskiej.

W obronie Wilna została ranna. Za bohaterstwo w walce została awansowana do stopnia porucznika i uhonorowana Krzyżem Walecznych w 1922 r. Uczestniczyła również w III Powstaniu Śląskim.
Życie zakończyła jako zakonnica – siostra Eligia Maria w Zgromadzeniu Córek Matki Bożej Bolesnej w Oświęcimiu. Tam też została pochowana na cmentarzu parafialnym.


Wystawa powstała w oparciu o materiały z archiwum generalnego Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej – Sióstr Serafitek zebranych i udostępnionych przez Stanisława Marię Jankowskiego i została dofinansowana przez powiat bocheński.

Autorami scenariusza wystawy są: śp. Stanisław Kobiela i Janina Kęsek. Za opracowanie graficzne odpowiada: Stanisław Mróz.

Wystawą tą Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej pragnie wpisać się w obchody 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości poprzez przybliżenie społeczeństwu postaci bohaterskiej patriotki rodem z Bochni.

Wystawa będzie prezentowana w Domu Bochniaków nieodpłatnie. Zwiedzanie odbywać się będzie we wtorki i czwartki, w godz. 10-14 lub w terminach ustalonych indywidualnie – nr tel. 722008080.

Fot. Wojtek Salamon

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.