Kultura

Bochnia. O Zofii Kossak-Szczuckiej w Civitas Christiana

Stanisław Mróz ze Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej w oddziale Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Bochni wygłosił prelekcję „Zofia Kossak – Szczucka na tle swoich czasów”. 

W roku 2018 to minęła pięćdziesiąta rocznica śmierci Zofii Kossak – Szczuckiej, znakomitej pisarki działaczki w okresie kształtowania się Niepodległej. Doceniając jej zasługi Prezydent A. Duda odznaczył bohaterkę wykładu Orderem Orła Białego. W ten sposób znalazła się w gronie 25 Polaków wyróżnionych pośmiertnie za zasługi i w docenieniu wybitnej powieściopisarki, organizatorki pomocy Żydom w okresie II wojny światowej, współtwórczyni Żegoty, uczestniczce Powstania Warszawskiego. Zofia Kossak Szczucka pochodziła z rodziny słynnych malarzy i pisarzy dla których historia naszej Ojczyzny była twórcza inspiracją. Wydarzenia na przełomie wieków XIX i XX których była świadkiem były dla niej źródłem twórczości literackiej i zaangażowania społecznego które realizowała zgodnie ze swoim życiowym motto „ W każdej chwili mojego życia wierzę, ufam, miłuję”.

Wykład był połączony z prezentacją multimedialną.

Siedziba Oddziału KSCCh w Bochni zgromadziła gości ze Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej współpracujących ze Civitas Christiana. Na wykładzie obecna była również z-ca dyrektora Okręgu KSCCh w Krakowie  Bożena Pruska.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Akces
Góra