Kultura

Bochnia. Integracja malowana dźwiękiem – jedyny taki festiwal

Fot. SOSzW w Bochni

25 integracyjnych duetów muzycznych oraz zespoły i kabarety z Polski, Niemiec i Rumunii zaprezentują się podczas 11. Festiwalu Piosenki „Integracja Malowana Dźwiękiem”. To muzyczne, ale także filmowe i plastyczne wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do czwartku. W ramach festiwalu zaplanowano projekcję filmową, wernisaż oraz koncerty: Anny Dereszowskiej, Olgi Bończyk i zespołu Skaldowie. Jednak najważniejszym elementem tej artystycznej imprezy będzie Festiwalowa Gala Laureatów, która rozpocznie się w czwartek  o godz. 17 w Hali Widowiskowo -Sportowej. Wystąpią w niej laureaci tegorocznej edycji.

I choć to głównie muzyczny festiwal, to jednak widzowie najpierw zobaczą „Film dla Stasia”, obsypany nagrodami dokument wyreżyserowany przez Monikę Meleń, którego projekcja odbędzie się w poniedziałek  o godzinie 18 w sali kameralnej kina „Regis” – To dokument niezwykły. Pokazuje przyjaźń dwóch mężczyzn. Stanisław jest dorosły, a Staś niedawno skończył 4 lata. Obaj są niepełnosprawni. Stanisław jest malarzem, który swoje obrazy maluje nogami, a Staś? Zobaczcie Państwo samimówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego w Bochni.

Po projekcji przewidziano spotkanie z bohaterem filmu Stanisławem Kmiecikiem oraz reżyser Moniką Meleń. Całość rozpocznie nastrojowy recital w wykonaniu Adrianny Biedrzyńskiej.

Kolejne ciekawe wydarzenie to wernisaż niepełnosprawnego malarza Mikołaja Kastelika, który swoje obrazy maluje ustami.  Odbędzie się we wtorek o godzinie 18. Na uwagę zasługuje miejsce, były Dom Książki przy ulicy Kościuszki w Bochni.

– W poprzednim roku wystawę otwieraliśmy na piętrze w bibliotece, jednak ze względu na bariery architektoniczne teraz jest to niemożliwe. I zupełnie przypadkiem znaleźliśmy miejsce, idealnie pasujące na ten wernisaż. To wpisana w pejzaż tego miasta, zlikwidowana miesiąc temu księgarnia, na zapleczu której jeszcze nie tak dawno stały sztalugi, a  jeden z właścicieli Janusz Możdżeń malował piękne obrazymówi Jerzy Turek, wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni. Także w tym przypadku nie zabraknie muzycznego akcentu ¬ z recitalem wystąpi Anna Dereszowska.

Oprócz filmu i wernisażu, który przewidziany jest także dla publiczności, uczestnicy będą mieli dwudniowe warsztaty muzyczne.

W czwartek wydarzenia festiwalowe odbywać się będą na Hali Widowiskowo – Sportowej. Podczas uroczystego rozpoczęcia (godz.10) zaśpiewa Olga Bończyk, później będą przesłuchania konkursowe. O godz. 17 rozpocznie się Festiwalowa Gala Laureatów, a na koniec zaplanowano koncert zespołu Skaldowie.

W tym roku festiwal będzie miał znacznie bogatszą oprawę muzyczną. Uczestnikom akompaniował będzie zespół oraz sekcja smyczkowa, pod kierownictwem Adama Jarzmika.

– Możemy się więc spodziewać pięknych i profesjonalnych interpretacji piosenek festiwalowych. Warto przyjść i posłuchaćzapowiadają organizatorzy

W gronie Jurorów i prowadzących warsztaty będą: Adrianna Biedrzyńska, Olga Bończyk, Anna Dereszowska, Ola Królik, Janusz Yanina Iwański, Marek Piekarczyk, Maurycy Polaski i Jacek Zieliński.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Powiatu Bocheńskiego, Województwa Małopolskiego, Gminy Miasta Bochnia, Związku Powiatów Polskich oraz sponsorów.

Organizatorem jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego oraz działające przy tej placówce Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kropla Dobroci”.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Vistula
Akces
Góra