Galeria

Bochnia. Hans Bollinger w bocheńskiej bibliotece opowiadał o Polsce – ZDJĘCIA

Hans Bollinger autor książki W drodze przez Polskę. Spotkania z ludźmi, ich historią i ojczyzną” gościł w bocheńskiej bibliotece. Organizatorami spotkania byli Stowarzyszenie Partnerskie Bochnia Saarlouis, Starostwo Powiatowe w Bochni oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni.

Stowarzyszenie Partnerskie Bochnia Saarlouis działa w Bochni od 2005 r. pracując na rzecz rozwijania współpracy mieszkańców Powiatu Bocheńskiego i Landkreis Saarlouis. Realizuje projekty partnerskie w dziedzinie kultury, edukacji, turystyki i rekreacji.

Współpracuje z siostrzaną organizacją w Niemczech. W swojej misji podkreśla: „Angażujemy mieszkańców Bochni i Saarlouis do dialogu i do odkrywania wspólnych wartości, aby przyczyniać się do partnerstwa powiatów i pożytku społecznego”.

W maju  partnerskie Stowarzyszenie w Saarlouis zorganizowało wieczór autorski Hansa Bollingera. Podobny odbył się wczoraj w Bochni.

Hans Bollinger – pedagog, muzyk, dyrektor szkoły, pieśniarz ludowy, podróżuje od 40 lat po Polsce. Od roku 1976 jest w związku małżeńskim z Polką ze Śląska, zna wiele regionów Polski, w tym kilka polskich rezerwatów przyrody.

Mieszka w Kraju Saary, gdzie od 20 lat koordynuje trójstronny projekt pt. Begegnungen an der GrenzeRencontres ŕ la frontičre – Spotkania na granicy, w ramach którego prowadzi współpracę z Polską i Francją. W ostatnich dziesięciu latach był dyrektorem ekologicznej szkoły Spohns Haus, gdzie zrealizował liczne niemiecko-polsko-ukraińskie spotkania dla uczniów.

W Kraju Saary działa Towarzystwo Niemiecko-Polskie, w którym pełni funkcję zastępcy przewodniczącego.
Hans Bollinger za namową przyjaciół opisał i opublikował swoje przeżycia z podróży po Polsce w książce pt: W drodze przez Polskę. Spotkania z ludźmi, ich historią i ojczyzną.

Swe spotkania z ludźmi, historią Polski i jej krajobrazami autor opisuje z sentymentem, z humorem, żartobliwie, niekiedy trzymając w napięciu, z szacunkiem dla kultury i historii kraju. W zamyśle autora, jego książka o Polsce jest hołdem dla kraju, jego mieszkańców i krajobrazów.

Zauważa, że Polska to kraj, który musiał przeżyć trzy rozbiory, kraj praktycznie wymazany z mapy, który był jak,piłka odbijana między wschodem a zachodem, a jednak jego mieszkańcy zawsze go na nowo wskrzeszali, walcząc o wolność i zachowanie jego tożsamości.

Podczas spotkania  można  było zakupić promowaną książkę w oryginale (języku niemieckim) i w tłumaczeniu na język polski.

Fot. Wojtek Salamon

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra